אודות

חינוך הילדים להדדיות ונתינה עובר דרך בניית הסביבה הנכונה עבורם

מחקרים מראים שהימצאות בסביבה חיובית מובילים לחיים מאושרים ומספקים, אך האם ניתן להשתמש באסטרטגיה זו כדי לחנך את ילדינו?

במחקר שנערך בארה"ב ופורסם בספר Connected"" הוכח כי רוב ההחלטות של האדם נעשות בהשפעת הסביבה. המחקר נמשך 32 שנים, והשתתפו בו 12,000 מתושבי העיר פרינגהם שנתבקשו לדווח על חייהם הפרטיים. מהממצאים עלה כי הסביבה של האדם משפיעה מאוד על חייו. כך לדוגמה, כאשר חבריכם מתחתנים, גם אתם מתחתנים, וכשקולגות לעבודה יורדים במשקל גם אתם עושים זאת. כף גם לגבי מצב נפשי, העדפה רומנטית, התמכרויות ואפילו תוחלת חיים. החוקרים קוראים לתופעה זו "סטטיסטיקת ההדבקה".

סטטיסטיקת ההדבקה כבר בחכמת הקבלה

חכמי הקבלה הצביעו על תופעה זו כבר לפני שנים. בכתביהם הם מסבירים כי עיקר בחירתו של האדם היא במציאת סביבה טובה. עוד הם מסבירים כי סביבה טובה היא כזו המובילה את האדם לחיבור הדדי, הבנה ואהבת הזולת. כתב על כך המקובל בעל הסולם במאמרו החירות: "המתאמץ בימי חייו, ובוחר בכל פעם בסביבה טובה יותר – הרי הוא ראוי לשבח ולשכר… מטעם התאמצותו לרכוש לו סביבה טובה המביאתו לידי המחשבות והמעשים האלו".

שימוש בסטטיסטיקת הקבלה לצורך חינוך הילדים

המלצת המקובלים להשתמש בסטטיסטיקת ההדבקה נוגעת גם לחינוך הדור הצעיר. הם המליצו להשתמש בשיטה זו כדי לחנך את הילדים, ובצורה זו להגיע לתוצאות טובות יותר. חמישה טיפים לגידול ילדים מאושרים בעזרת סטטיסטיקת ההדבקה.

1.בניית סביבה חיובית סביב הילד

במקום לומר לילד להיות טוב ומתחשב, סייעו לו לבנות סביבה מתחשבת שתשפיע עליו ערכים אלה. בחרו יחד עם הילד את החברים, הספרים, הסרטים והמשחקים שמעודדים לחיבור ולהדדיות.

2.להתעניין גם בפאן החברתי ולא רק בלימודי

כאשר אתם חוזרים הביתה ומדברים עם הילד אל תתעניינו רק בציון במבחן בחשבון, אלא גם בשאלות כמו עם מי הוא שיחק היום והאם הם התחברו היטב. על ידי התעניינות שלכם בחיבור של הילד עם אחרים הוא יבין שדבר זה חשוב לכם וישקיע בכך.

3.דוגמה אישית

שתפו את הילד במאמציכם להשתלב כפרטים תורמים בחברה. תראו לו כיצד אתם מסייעים לחבריכם ומתחשבים בחברה. כך הילד יבין מה הם הדברים החשובים וישאף להידמות להוריו.

4.דיון במקום ענישה

אנו נוטים להעניש את הילד על התנהגות לא נאותה, אך דיון עשוי להיות אפקטיבי יותר. במקום להעניש את הילד דברו אתו על ההשלכות שך פעולותיו על הסביבה. כדאי לערוך את הדיון בחברת הילדים שנפגעו מפעולתו, כאשר המבוגר רק משמש כמסייע לדיון.

5.להימנע מתחרות

רבים ממשחקי הילדים כוללים תחרות וריב, אך על ידי חשיפת הילד למשחקים שמעודדים שיתוף פעולה נוכל להבהיר לילד את החשיבות של הדדיות וחברתיות. כדאי לבחור במשחקים בהם בונים משהו משותף כמו פאזל או לגו. לאחר המשחק דברו עם הילד והסבירו לו שהחשיבות במשחק הייתה השיתוף, ולא השאלה מי היה הכי טוב.

על ידי סביבה טובה לילדים נוכל להעניק לילדינו את כוח האהבה

אנו מאמינים שעל ידי שימוש בסטטיסטיקת ההדבקה ושימת הילד בחברה חיובית תוכלו להעביר לילד את העצה הטובה ביותר לחיים. תוכלו להבהיר לו שלהצלחה אמתית מגיעים על ידי בחירה בסביבה טובה, שמטרתה גילוי כוח האהבה בין חבריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *