לחנך אדם

ספרי חינוך רבים יש באוניברסיטאות ורבים חוקרי  החינוך שעסקו בסוגיות כמו טבע האדם רע מנעוריו או טוב מנעוריו, אבל מהו בעצם חינוך? האם צריך לחנך את האדם? ואם כן? לאיזו מטרה החינוך נועד? (המאמר הועבר לכאן)

האגו שמפריד בינינו ל… חיות

החוקרים את האדם לפני ולפנים מתוך לימוד חוכמת הקבלה על פי הרב לייטמן מסבירה כי בעלי החיים לומדים מהטבע. הטבע "מסדר" להם חושים המסוגלים לקלוט מהר ובמדויק את כל הפעולות הנדרשות עבורם כדי לשרוד ולהתקיים. האדם לעומת בעלי החיים, לא מורכב מדרגת חי בלבד, שאם כן היה אף הוא רוכש את כל הדרוש לו לקיום מהוריו וסביבתו אלא יש בו גם רכיב נוסף משמעותו ועוצמתי: אגו. אותו האגו מתפתח באופן הרבה פחות מאורגן מההתקדמות שבאה מהטבע, האדם אם כן צומח כמו "פרא אדם" בכל הנוגע לקשרים הבין אישיים שלו. הוא אינו יודע לשתף פעולה באופן הפשוט ביותר, והוא פעמים עומד חסר אונים מול מערכת הקשרים בעולם שמצד אחד הופכת להיות הדוקה וקרובה והדדית ומצד שני בין אדם לאדם יש קשיים בתקשורת, חוסר הבנה שנאה ובעיקר חוסר ידיעה איך להמשיך מכאן הלאה.

להתיר את הקשרים- מטרת החיים…

הקשרים בין בני האדם הפוכים לחלוטין מהקשרים הרוחניים ששולטים על המציאות. אז איך יתכן שזה כך? מסתבר, שהאדם הוא הוא שאמור לפתוח את הסבך הזה בעצמו. האדם נועד לפרום קשר אחר קשר כך שבכל פרימה כזאת הוא מגלה בפנים את הבורא, הכוח העליון שמחכה לגילויים של האדם.

בינתיים עד שנתיר את הסבכים, בני האדם הם החיות הכי מקולקלות שיש. רוצות הכול לעצמם, פוגעות בכוונה, לוקחות כדי לפגוע, פוגעות כדי להרע…

החינוך שמושך את הטוב

אם כך, האדם צריך חינוך. איכשהו על האדם להתחיל להכיר ולקרב אליו את הכוח הטוב שקיים בעולם ושבעצם שולט על הכול . זה הכוח החזק אבל ככל שהוא חזק הוא גם נסתר, והחינוך הנכון הוא מה שיוציא אותו מהמסתור.

לפלס את הדרך בעצמו

החינוך, הוא בדיוק הדרך שהאדם צריך לגלות בכוחות עצמו, איך מחנכים את האגו לעבור ממצב של דאגה בלעדית לעצמו לדאגה הדדית, להרגשה של הכוח הטוב השולט בעולם מתוך הקשרים בינינו. גם האדם כמו החיה צריך להגיע למצב של הרמוניה ביחסים, בו כל אחד לוקח רק מה שהכרחי ונותן מה שיכול, אך בניגוד לחיה האדם צריך לפלס את הדרך למקום הטוב והמתוקן הזה בעצמו .במקום הזה האדם יגלה הרבה יותר ממה שהחיה מגלה … הוא יגלה שם אהבה אינסופית שמחכה דווקא לו, לאדם.

בדרך לשם הוא ילמד איך מושכים את הכוח הטוב שבטבע אליו, איך מאזנים בינו לבין כוח הרע שקיים באדם, ואיך גדלה בו היכולת להבין והידמות לכוח הטוב מתוך המאמץ והדרך הזו ששמה חינוך.

בהצלחה!

התגובות סגורות