להכיר את החיים כפי שהם

המאמר פורסם מחדש באתר החדש

אין אדם שלא חולם על אושר נצחי, ואם אפשר אז שיבוא מיד וללא כל תשלום או מאמץ. כולנו רוצים להיות שמחים, מסופקים ולהתפוצץ מתחושת עילאיות בלתי פוסקת. המציאות כפי שכולנו יודעים ומרגישים, היא קצת אחרת. למעשה מחקרים מראים שאין בטווח הארוך הבדל באושר אם אדם הפך לנכה בכיסא גלגלים או לחלופין התחיל לפתע לקום מכיסא הגלגלים שלו ולהתחיל ללכת.

כדי להבין את החיים כפי שהם ולא לשגות בניפוח בלוני דמיוננו אשר יתפוצצו בבהלה ובכאב היישר בפנינו, יש להביט על הטבע ולהשכיל מפועלו. ראשית, נתבונן על עונות השנה. עונה, חמה ולעומתה קרה, ביניהם עונות המעבר שנוכל להסתגל לשינוי בהדרגה. שנית, גאות ושפל בימים השונים. פעם המים גבוהים ופעם נמוכים. שלישית, אור וחושך, הכדור שלנו מסתובב סביב עצמו וסביב השמש וכתוצאה אנו חווים שינויים ביחס לאור השמש.

ישנן עוד אינסוף דוגמאות מעולם הדומם, הצומח והחי. מהצצה קצרה זו על הטבע, ניתן בקלות להסיק את המסקנה. הכל משתנה, כל הזמן, מתהפך במאה ושמונים מעלות ומשנה צורה באופן תדיר. כדאי להפנים זאת וליישם זאת גם כאשר אנו מסתכלים על מציאות חיינו כבני אנוש. לעתים מצב רוחנו מרומם, הכל מסתדר לנו וכיף לנו מאוד. ובעתות אחרות, כפי שכל אחד ואחת מכירים היטב, המצב הפוך לחלוטין ואנו מרגישים שלא שווה לחיות.

החכמה היא להביט במציאות מתוך פרופורציה נכונה ולהבין שאנחנו, כחלק מהטבע, נתונים לשינויים תמידיים ולא תמיד נוכל לשלוט בהם אלא לייצב כלפיהם יחס בריא. להפנים ולקבל אותם בברכה ובהבנה שאנו נמצאים בתהליך של שינוי בלתי פוסק אשר מטרתו לפתח את המודעות שלנו. כאשר נתעלה מעל ההיאחזות במצב רוחנו הרגעי בלבד ומלהיות קורבן של נסיבות חיינו, נוכל להרגיש גדולים מכל מה שעובר עלינו ולחיות מתוך ראייה מורחבת ומשכילה.

מתוך השינויים הבלתי פוסקים וההיסחפות בים הפראי של החיים, אנו למדים מי אנחנו, מה היחס שלנו לרגשות ולחוויות שאנו חווים והכי חשוב, כיצד אנו מתקשרים לבני האדם שסביבנו. אחרי הכל, כאשר אדם נמצא ברגעים של חולשה ומשבר, הדבר היחיד שיכול להרים אותו ולעזור לו באמת זה הסובבים אותו. אם נקיף את עצמנו באנשים אכפתיים וטובים נוכל לעבור את סערות החיים בבטחה ובהבנה. רק בעזרת סביבה תומכת נוכל להביט על המציאות מתוך המשקפיים המתאימות ולראות טוב.

כדי לבנות לעצמנו סביבה תומכת שתהיה כעוגן להיאחז בו בכל עת, עלינו ללמוד כיצד להתייחס בעצמנו לזולת ולהוות עבורו סביבה שכזאת. יחסים שכאלו בין אדם לחברו קרויים "ערבות הדדית". בדיוק כפי שמשתמשים בביטוי זה כשמדובר בכסף, כך נהיה ערבים זה לזה בפן הרגשי הנפשי. העיקרון הוא פשוט ביותר, אם כל אחד ידאג שהסביבה שלו תרגיש טוב וכולם יהיו מלאים ושמחים המציאות תיראה שונה לחלוטין.

התגובות סגורות